Сортування постраждалих за системою START

Сортування постраждалих за системою STARTСортування постраждалих - це перший ступінь реагування екстрених служб на ситуації з великою кількістю потерпілих: землетруси, урагани, повені, аварії на виробництві та транспорті, соціальні хвилювання, бойові дії і т.д. У подібних умовах системи медичного забезпечення, часто, переживають локальну перевантаження в силу обмеженої кількості кваліфікованих медичних працівників, відсутності або обмеженості медичних ресурсів і стислості тимчасових рамок на надання ефективної допомоги. Тому, при подібних сценаріях сортування постраждалих вельми часто виконується співробітниками правоохоронних органів, пожежних та пошуково-рятувальних служб, добровольцями і т.д. З метою надання посильної допомоги співробітникам перерахованих екстрених служб з принципами тріажа ознайомимося і ми. І почнемо, мабуть, з цілей, які переслідує сортування постраждалих:

 • Своєчасність наданої медичної допомоги.
 • Оптимальний обсяг наданої допомоги.
 • Надання ефективної допомоги максимально допустимому кількості постраждалих.

Медичне сортування постраждалих це багаторівнева система збору та аналізу життєвих показників, для реалізації якої потрібно відповідна кваліфікація, володіння відповідними маніпуляціями і спеціалізованим обладнанням.

Є, правда, і одна вельми проста, доступна обивателям система первинної сортування постраждалих, що не вимагає медичної кваліфікації та устатковання. Це система «простого тріажа і швидкого надання допомоги» - Simple Triage And Rapid Treatment (вона ж START або S.T.A.R.T.), розроблена в США в 1983 для реагування на землетруси і природні катаклізми. Надалі, в силу своєї простоти й ефективності, сортування постраждалих по системі 
STARTбула доопрацьована і стала стандартом первинного тріажа при природних, техногенних і соціальних катаклізмах від ураганів і штормів до аварій на транспорті і терористичних актів, який використовують екстрені служби в багатьох країнах світу.
Суть простоти і ефективності системи START зводиться до розподілу потерпілих на чотири групи з наступними характеристиками:

Група пріоритету І або «Червона група» - постраждалі в критичному стані, з важкими ушкодженнями, які вимагають невідкладної медичної допомоги протягом хвилин (60 хвилин - «золотий час» для доставки таких потерпілих до найближчого медичного закладу). До цієї групи найчастіше включаються постраждалі з гострими порушеннями прохідності дихальних шляхів або ризиком такого порушення, напруженим пневмотораксом, неостановленное кровотечами, ушкодженнями торсу, шиї або тазу з розвитком або ризиком розвитку шокових станів, ампутації або ризиком втрати кінцівок, очними травмами. Представники цієї групи евакуюються в медичний заклад в першу чергу.

Група пріоритету II або «Жовта група» - постраждалі з серйозними пошкодженнями, що не піддають ризику життя, кінцівки або зір і стан яких не погіршиться протягом декількох годин. До цієї групи найчастіше включаються постраждалі з проникаючими і тупими травмами без розвитку шокового стану, переломами, некритичними кровотечами, лицьовими ушкодженнями без порушень прохідності дихальних шляхів, незначними опіками. Транспортування таких постраждалих в медичний заклад може бути відкладена.

 Група пріоритету III або «Зелена група» - постраждалі з незначними ушкодженнями та порушеннями, погіршення стану яких малоймовірно протягом декількох днів. До цієї групи найчастіше включаються постраждалі з переломами малих кісток, ударами, вивихами, саднами і подряпинами, мінімальними опіками. Постраждалі, що входять в цю групу, цілком можуть вдатися до само- та взаємодопомоги, яка не вимагає медичної кваліфікації.

Група пріоритету IV або «Чорна група» - загиблі, або вмираючі, що отримали несумісні з життям ушкодження. Допомога таким потерпілим не виявляється взагалі або має знеболюючий і пом'якшувальний характер і виявляється в останню чергу.

Тепер докладніше про те на які показники варто звертати увагу і які дії виконувати для зарахування постраждалих у відповідні групи. Варто також відзначити, що сортування постраждалих по системі  START  здобула свою популярність і за те, що не використовує сторонніх і допоміжних предметів, а на оцінку стану потерпілого та зарахування його до групи з відповідним пріоритетом кольором йде близько хвилини.Сортування постраждалих з зазначеним групам для дорослих здійснюється шляхом виконання чотирьох основних маніпуляцій, перерахованих нижче.

 


 

 
Сортування дітей до 8 років здійснюється грунтуючись на видозміненій системі START, що отримала назву Jumpstart.

 Оцінка можливості пересуватися

Сортування постраждалих по системі START на першому етапі свого застосування пропонує відразу відсіяти найменш критичних постраждалих. Для цього варто виконати наступні дії:

 • Огляньте околиці місця події, перевірте безпеку оточення і визначте спеціально відведені місця, в які будуть переміщатися постраждалі, визначені в групи з відповідним пріоритетом кольором.
 • Голосно і розбірливо зверніться до постраждалих фразою типу: «Всі, хто може самостійно ходити, будь ласка, звільніть місце події і перейдіть до {тут ви називаєте заздалегідь визначене вами місце}».
 • Всі постраждалі, які відгукнулися на ваш заклик, це «ходячі постраждалі», які або не отримали ушкоджень взагалі, або отримали пошкодження легкого ступеня тяжкості. Таким постраждалим присвоюється «зелена» група з третім пріоритетом. Здатність самостійно пересуватися свідчить про наявність свідомості і відсутності критичних порушень роботи організму, відсутності серйозних травм і пошкоджень.
 • Проінструктуйте постраждалих «зеленої» групи надати один одному допомогу, виділіть на це медичні припаси при їх доступності. Постраждалим цієї групи може знадобитися нагляд, координація та психологічна допомога. З ними можуть починати роботу представники сил правопорядку, які проведуть опитування, отримають свідоцтва та або подробиці про причини і учасників події, які можуть знадобитися їм у подальшому. Вони ж можуть надати посильну допомогу з перев'язкою дрібних ран і обробкою незначних ушкоджень, отриманих потерпілими «зеленої» категорії.

Оцінка частоти дихання

На наступному етапі сортування постраждалих по системі 
START відсіває ще одну групу потерпілих. Для цього у всіх постраждалих, які не змогли самостійно покинути місце події перевіряється наявність дихання і його частота.

 • Перед перевіркою дихання у кожного потерпілого забезпечується вільна прохідність дихальних шляхів, для чого виконується очищення ротової порожнини від можливих предметів і рідин та протидія западанню мови за методом «закидання голови з виведенням щелепи«. Як виконувати дану маніпуляцію подробней читайте в публікації «Basic Life Support (BLS): поновлення прохідності дихальних шляхів«.
 • Далі проводиться перевірка дихання за методом «Подивися. Послухай. Відчуй ». Про який ми вже писали в циклі статей, присвячених алгоритмом базової підтримки життя Basic Life Support (BLS).

 Basic Life Support (BLS): проверка дыхания - secretsquirrel.com.ua

 • Якщо перевірка дихання протягом 10 секунд не виявила дихальних рухів - потерпілому присвоюється «чорна» група з четвертого пріоритетом. Подальша допомогу постраждалим, що ввійшли в цю групу, здійснюється тільки після того як для всіх потерпілих проведено сортування постраждалих по системіSTART. 

 Для тих, кому даний підхід може здатися цинічним і нелюдським, нагадаю про принцип «надання ефективної допомоги максимально допустимому кількості постраждалих», закладеному в сортування постраждалих START. Серцево-легенева реанімація максимально ефективна в перші хвилини після зупинки дихання, поки потерпілий ще не пройшов фази клінічної та соціальної смерті. Зусилля рятують, які не були свідками події, а прибули на місце через 10 і більше хвилин має сенс направити на стабілізацію стану потерпілих «червоної» групи, з метою запобігання їх переходу в «чорну» групу.


 • Якщо перевірка дихання протягом 10 секунд виявила наявність прискореного дихання (більше 30 дихальних рухів за хвилину) або навпаки уповільненої дихання (менше 10 дихальних рухів за хвилину) - потерпілому присвоюється «червона» група з першим пріоритетом. Прискорене дихання, найчастіше, сприймається як ознака розвитку шокового стану, тому подібним потерпілим потрібна термінова евакуація в медичний заклад. Подальша стабілізація стану потерпілих з неефективним диханням здійснюється за алгоритмом базової підтримки життя Basic Life Support  (BLS) починаючи з етапу перевірки дихання. Якщо перевірка дихання протягом 10 секунд виявила нормальна кількість дихальних рухів (10-30 за хвилину) сортування постраждалих по системі START диктує переходити до наступної оціночної маніпуляції.

Оцінка швидкості капілярного заповнення

Подальша сортування постраждалих з нормальним диханням аналізує якість роботи системи кровообігу для чого перевіряється швидкість капілярного заповнення (
capillary refill). 

Виконується дана маніпуляція наступним чином:

 • На непошкодженою руці потерпілого чотирма пальцями обхопіть один з пальців як показано на фото вище.

 


 
Перевірка капілярного заповнення на руці, на якій вище місця перевірки накладено джгут або б'є кров не ефективна. Саме тому варто використовувати неушкоджену здорову руку.

 

 • Великим пальцем своєї руки притисніть кінчик пальця або ніготь потерпілого з такою силою, щоб він побілів.
 • Відпустіть свій великий палець і, рахуючи про себе «сто-один, сто два-, сто-три» і т.д., визначте приблизний час у секундах за яке пальцю потерпілого повернеться нормальна пігментація (рожевий відтінок).
 • Якщо швидкість капілярного заповнення становить більше 2 секунд - потерпілому присвоюється «червона» група з першим пріоритетом. Уповільнений капілярний заповнення свідчить про зниження об'єму циркулюючої крові, можливе внутрішній кровотечі або інших серйозних порушеннях роботи системи кровообігу. Для їх діагностики та подальшого усунення може знадобитися госпіталізація. Крім того, варто ретельно оглянути потерпілого, виявити місця крововиливи і стабілізувати кровотечі, якщо такі є.

 


 

В умовах низьких і екстремально низьких температур, швидкість капілярного заповнення кінцівок, найчастіше, сповільнюється під дією холоду. Тому перевірку швидкості капілярного заповнення рекомендується проводити не на пальцях рук або ніг, а на частинах тіла, прикритих одягом, наприклад, на грудині.


 • Якщо швидкість капілярного заповнення становить менше 2 секунд - проводиться фінальна оціночна маніпуляція системи START.


Оцінка свідомості

Сортування постраждалих по системі 
START на своєму фінальному етапі розподіляє постраждалих з нормальною частотою дихання і роботою системи кровообігу на дві групи: «червону» і «жовту». Для цього варто виконати наступні рекомендації:

 • Всім постраждалим, які ще не отримали свою групу пріоритету, але пройшли оцінку частоти дихання і швидкості капілярного заповнення задається просте питання або дається проста команда. Це може бути будь дурість на перший погляд: « Який зараз рік?», « В якому місті ми знаходимося?», « Скільки вам років?» або «Доторкніться пальцем до кінчика носа», «Покажіть мені три пальці», «Підніміть ліву руку »і т.д. Загадки та інші головоломки, правда, застосовувати не варто. Дані питання і або інструкції перевіряють у потерпілого наявність свідомості, і здатність реагувати на них належним чином. Використовуйте інше питання або інструкцію (не більш трьох) якщо потерпілий не чує, не розуміє або підлягає не реагує. У такому випадку результат оцінки буде більш однозначним.
 • Якщо потерпілий не виконує прості команди і або не відповідає на питання - такому потерпілому присвоюється «червона» група з першим пріоритетом. Плутаність свідомості і відсутність реакції на прості команди розцінюються як можливі наслідки черепно-мозкових ушкоджень, порушень роботи нервової системи і кровопостачання.
 • Якщо потерпілий виконує прості команди і або відповідає на питання - йому присвоюється «жовта» група з другим пріоритетом. У неї потрапляють всі постраждалі з нормальними показниками частоти дихання, капілярного поповнення і адекватною реакцією на перевірку свідомості. Допомога постраждалим «жовтої» групи виявляється в другу чергу, після того як було стабілізовано стан постраждалих «червоної» групи.


Як бачите сортування постраждалих по системі START вельми проста, не вимагає медичної освіти та спеціального обладнання для діагностики і дозволяє проводити оцінку великої кількості постраждалих в стислі терміни (час перевірки всіх показників на одного постраждалого без підготовки займає близько однієї хвилини, у разі тренування або частого застосування час може бути ще менше). Паралельно з оцінкою стану кожного потерпілого йому надається невідкладна допомога: перевірка і забезпечення прохідності дихальних шляхів (що досягається перекладом в стабільне бічне положення і або установкою орофарингеального назофарингеального воздуховода), зупинка масивних (жизнеугрожающих) кровотеч (накладенням джгута або пов'язки, що давить). Подальші маніпуляції з кожним постраждалим проводяться в залежності від їх сортувальних категорій вже після того, як проведено сортування всіх наявних потерпілих.

При сортуванні постраждалих по системі 
START, по можливості, фіксуйте також загальна кількість постраждалих кожної групи пріоритетів. Ця інформація буде вкрай корисна співробітникам екстрених служб, які першими прибудуть на місце події, і буде використовуватися для подальшої мобілізації відповідних ресурсів та їх координації.

Нехай сортування постраждалих по системі 
START і її простота не вводить вас в оману - це всього лише система первинної сортування постраждалих, яку може виникнути необхідність застосувати до приїзду кваліфікованого медичного персоналу. Медичні співробітники проведуть більш глибоку оцінку життєвих показників по інших систем і приступлять до дій згідно з чинними протоколами. Незважаючи на це, своєчасна оцінка можливості пересуватися, оцінка частоти дихання, оцінка швидкості капілярного поповнення і оцінка свідомості дійсно можуть варто людині життя. 

Не зайвими атрибутами сортування постраждалих можуть бути кольорові індикатори (стрічки, браслети, проблискові маячки відповідних кольорів і т.д.) і карти постраждалих, яким ми постараємося присвятити наші подальші публікації.Создан 16 июл 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником